poniedziałek, 30 grudnia 2024

2024-2025

 


Już niedługo.... Rok 2024 -co przyniósł ?  Lekcje łatwe i trudniejsze. Czy zdałam? Czas pokaże. Za wszystko  jestem wdzięczna.

Tak jak w Toruniu trwają przygotowania do Sylwestra w Polsacie- to u mnie trwają przygotowania na rok 2025.

Celebrujcie ten piękny czas....





czwartek, 10 października 2024

Nietoperze w Polsce.


 

 

Niedaleko Krakowa możemy zwiedzić najmniejszy park narodowy w Polsce. Ojcowski Park Narodowy, o nim mowa, według mnie jest miejscem z ciekawie wyrzeźbionymi wapieniami przez wody podziemne. Tutaj mamy prawie 700 jaskiń, a w całym dorzeczu Prądnika 757 w skalistej odmianie wapienia jurajskiego. Najdłuższą jaskinią w Parku jest Jaskinia Łokietka-320 metrów w masywie Góry Chełmowej. Inne jaskinie to –Jaskinia Ciemna, Jaskinia Zbójecka, Jama Ani, Jaskinia Okopy Wielka Dolna, Jaskinia Sąspowska.

Tutaj możemy w takiej ilości zobaczyć nietoperze-jego sylwetka umieszczona jest w godle parku. W Polsce żyjących nietoperzy jest dwadzieścia sześć gatunków, a na terenie parku mamy 21 gatunków, w tym zimujących 19. Najliczniejszym gatunkiem jest podkowiec mały. Najwięcej zimuje  w jaskini Ciemnej.

Niedaleko można podjechać do Pieskowej Skały i zwiedzić zamek oraz zadbany ogród. Miejsce …piękne...

 

środa, 9 października 2024

32 piętro -czemu nie.


 


    Będąc w Trójmieście w Gdańsku Oliwie jest miejsce, gdzie można z góry podziwiać Zatokę Gdańską pijąc smaczną kawę. To Olivia Star, wjeżdżając na 32 piętro możemy zamówić jedzenie i  podziwiać z góry Archikatedrę Oliwską, Park Oliwski,Trójmiejski Park Krajobrazowy, Klif Orłowski czy Polsat Plus Arenę.  Czas można spędzić w gronie znajomych w takich okolicznościach przyrody. Czyż nie pięknie?

wtorek, 24 września 2024

Synagoga Remuh w Krakowie.

 





    Na Kazimierz można spacerkiem przejść się od Sukiennic ulicą Starowiślną. Tam możecie zwiedzić drugą z kolei najstarszą na Kazimierzu Synagogę Remuh. Ufundował ją w 1553 roku Izrael Ben Józef, wnuk Mojżesza Auerbacha z Regensburga a ojciec Mojżesza Isserlesa/ Remuh/, który wtedy sprawował urząd głównego krakowskiego rabina. Tę Bożnicę w 16 wieku nazwano Nową, żeby odróżnić ją od istniejącej –Starej Synagogi. Bożnica Remuh była modlitewnią o charakterze prywatnym, wzniesiona na potrzeby rabina i jego rodziny, o czym świadczy jej niewielki rozmiar. Synagogę po jej zbudowaniu w 1557 roku zniszczył pożar i dzięki pozwoleniu króla Zygmunta Augusta udało się ją szybko odbudować. Krakowski architekt Stanisław Baranek zajął się odbudową, ale jej dzisiejszy kształt zawdzięcza gruntowej modernizacji w 19 wieku. Przebudowano sklepienie synagogi z drewnianego na murowany, półkoliste wschodnie i zachodnie okna, salę modlitw dla kobiet tzw babiniec oraz dostawiono przybudówkę przy ścianie północnej. Renowacji synagogi było jeszcze kilka, nawet w ostatnich latach.

Do Synagogi Remuh dojdziemy z ulicy Szerokiej dostrzegając najpierw płaskorzeźbioną bramę z hebrajskim napisem -Synagoga Nowa błogosławionej pamięci rabina Remuh. We wnętrzu synagogi zobaczycie  zawsze palącą się lampkę tzw. ner tamid-wieczne światło, pośrodku tradycyjna bima, już nie oryginalna, gdyż zniszczona została w trakcie II wojny światowej. Tutaj w tym czasie był składzik na impregnowane worki na zwłoki i sprzęt straży pożarnej. Dwuskrzydłowe drzwi bimy pochodzą z innej, podkrakowskiej synagogi z 18 wieku. Na jednej ze ścian umieszczono marmurową tablicę, na której umieszczono imiona zmarłych członków kongregacji. Wmontowano w niej światełka, które są podświetlane podczas modlitw za zmarłych.

Tora przechowywana jest w renesansowym aron hakodesz- szafie ołtarzowej.Po prawej stronie wmurowano tablicę upamiętniającą miejsce, gdzie zwykł się modlić słynny rabin Remuh/ Mojżesz Isserles/. Pod tablicą jest krzesło, na którym nie można usiąść. Jest ono zarezerwowane dla wielkiego Remuh, którego duch ma w tajemniczy sposób nawiedzać bożnicę podczas szabatowych modłów zajmując właśnie miejsce na tym krześle.

Wchodząc do Synagogi mogłam zobaczyć i usłyszeć, z  babińca, modlących się żydowskich mężczyzn, którzy później udali się na cmentarz do rabina Remuh. W świątyni na ścianie zachodniej nad arkadami łączącymi główną salę i babiniec przedstawiono Ścianę Płaczu, grób biblijnej Racheli oraz Arkę Noego.

Synagoga Remuh jest czynną bożnicą, w niej modlą się krakowscy i przyjezdni Żydzi. W 1969 roku wizytę w niej złożył ówczesny kardynał Karol Wojtyła.

Kim był rabin Mojżesz Isserles? Był on filozofem, talmudystą, rektorem krakowskiej jesziwy i według legend uchodził za cudotwórcę. Skrót tytułu rabbi Mosze Isserles  dała nazwę dzisiejszej synagogi-Remuh. Jego postać jest ważna w świecie judaizmu. Został pochowany przy synagodze na starym cmentarzu, jego grób jest miejscem pielgrzymek wierzących Żydów z całego świata.

Zwiedzać synagogę Remuh można oprócz soboty/ szabat/ i świąt żydowskich od 9-18.00. nie trzeba rezerwować wcześniej biletu. Mężczyźni muszą mieć nakrycie głowy-jarmułkę można wypożyczać na miejscu bez opłat. Będąc na Kazimierzu warto wstąpić do niej i na cmentarz Remuh.

Zamek Pieskowa Skała, Janosik, a wszystko w Ojcowskim Parku Narodowym.

 





    Jak zrobicie sobie wycieczkę do Krakowa- to ponad godzinę drogi z Krakowa możecie zwiedzić piękny zamek z historią filmową- tutaj aktorka Anna Dymna pląsała w ogrodzie w Pieskowej Skale. Film kultowy, który wszyscy oglądali, bo o Janosiku tutaj mowa.

Ogród w stylu francuskim, z geometrycznymi kształtami roślinności niczym Wersal, tylko w mniejszej skali.

Historia zamku, położonego w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, znana jest od 1315 roku, kiedy w dokumencie wydanym przez Władysława Łokietka jest wzmianka o Peskenstein. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od imienia pierwszego właściciela Piotra, w średniowieczu zdrobniale mówiono Peszek. Kazimierz III Wielki w XIV wieku wybudował w tym miejscu zamek, jako element obronny łańcucha Orlich Gniazd. Była tu część dolna i górna/ które obecnie nie istnieje na skale zwanej Dorotką/.

W latach 1377-1608 była to siedziba rodu Szafrańców, Piotr Szafraniec był wojewodą krakowskim. Niektórzy przedstawiciele rodu, później trudnili się zbójectwem i to był punkt wypadowy do napadów na kupców przejeżdżających przez Dolinę Prądnika, która była traktem Kraków-Śląsk. Skończyło się to źle dla Krzysztofa Szafrańca/ prawnuk pierwszego właściciela/, którego ścięto na Wawelu w 1484 roku.

Wiek piętnasty to renesansowa rezydencja. Ostatnim prywatnym właścicielem jest Serafin Chmurski, jednak z powodu zadłużenia w 1902 roku zamek trafia na licytację. Adolf Dygasiński zwraca się na łamach Kuriera Warszawskiego z prośbą o ratowanie zamku i tak powstaje Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała, które za kwotę 60 tysięcy rubli wykupiło zamek. Czas drugiej wojny światowej to miejsce dla dzieci, głównie z kresów wschodnich –sierociniec.

Lista filmów, które były tutaj kręcone jest długa- Stawka większa niż życie, Pierścień i róża, Ogniem i mieczem, Pan Włodyjowski, Nie kłam kochanie.

Mnie to miejsce, odkąd je zobaczyłam dwadzieścia lat temu ciągle urzeka.

 

piątek, 13 września 2024

Loutraki oznacza kąpiel.


 


    Nazwa miasta Loutraki z greckiego słowa Λουτρό oznacza kąpiel, tutaj występują wody termalne. Znane były już w starożytności, kiedy to  spartańscy wojownicy po walkach przybywali tutaj, żeby się zrelaksować. Było to ulubione miejsce bogów Olimpu. Patronką Loutraki jest Artemida, która według podań pilnuje wszystkich kapiących się ludzi.Dlaczego w tym miejscu są wody zdrowotne? Erupcją wulkanu Sousaki, który jest 16 kilometrów od Loutraki, datowaną na 2,5 miliona lat temu i do dzisiaj są efekty aktywności powulkanicznej. Wulkan ten różni się od innych tym, że nie posiada krateru, za to ma dziesiątki sztolni i dwa wąwozy. W nich unosi się silny zapach siarki, zaś skały przybierają niesamowite formacje.

    Loutraki to też kurort wypoczynkowy. U podnóża Góry Gerania głównie wypoczywają w weekendy Ateńczycy, którzy upodobali to miejsce na relaks. Plaża kamienisto-żwirkowa ciągnie się na długość 3,5 kilometra. Zaczyna się u wrót Kanału Korynckiego, a jej koniec jest w Parku Miejskim z przepięknymi oleandrami.

    Ze względu na orientację plaży na zachód są tutaj jedyne w swoim rodzaju zachody słońca. I tak możecie podziwiać z jednej strony Wybrzeże Koryntu, a z drugiej przylądek z latarnią morską.Jak lubicie film i kino- to jest tutaj kino letnie. W takiej scenerii oglądać świat iluzji...

    Oprócz wypoczynku i cudownych zachodów słońca, można zwiedzić Klasztor Świętego Patapiasza, gdzie spoczywają relikwie świętego. Obok klasztoru w jaskini odnaleziono  też drewniany krzyż, bizantyjskie monety i czaszkę świętej Hypomone- matki ostatniego cesarza bizantyjskiego. Został on zbudowany w 1952 roku na wzorzec starożytnej pustelni, której początek sięga XIII wieku.


  



środa, 4 września 2024

Gdzie zawędrował Juliusz Słowacki w Grecji? Mykeny i Grób Agamemnona.

 




W pobliżu Myken na wzgórzu Panagitsa zbudowany został w epoce mykeńskiej ok. 1250 p.n.e. Grób Agamemnona. Ten gigantyczny grobowiec / tolos/ został wpisany w 1999 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mykeny były siedzibą jednego z  wodzów greckich, Agamemnona-zdobywcy Troi. Miał posiadać ogromne skarby, które zostały po jego śmierci ukryte.

Nie wiadomo kto rzeczywiście został tam pochowany. W czasach antycznych splądrowany, potem przez jakiś czas używany przez pasterzy. Ich ogniska osmaliły wnętrze grobowca i w 1878 roku grecki archeolog Panagiotis Stamatakis odsłonił dromos/korytarz/ i oczyścił komnatę.

Do grobowca prowadzi droga od wschodu niezadaszonym korytarzem o długości 36 metrów i szerokości 6 metrów. Ściany grobowca to gładko ciosane, podobnej wielkości, kamienne bloki, ułożone. Fasada grobowca wykonana jest  również z gładko ciosanych kamiennych bloków na wysokość 10,5 metra. Wejście do grobowca to 5,4 metra wysokości i 2,7 metra szerokości. Po obydwu stronach wejścia znajdowały się ozdobne półkolumny z zielonkawego marmuru, których fragmenty można oglądać w British Museum w Londynie i w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Główna komnata w grobowcu została wzniesiona na planie koła o średnicy 14,6 metra. Wnętrza zdobiły dekoracje z brązu.W komnacie głównej, po północnej stronie, znajduje się przejście do wykutego w skale niewielkiego pomieszczenia/ ossuarium/ o formie sześcianu – bok 6 metrów. Prawdopodobnie było to miejsce wcześniejszych pochówków.

Po pogrzebie cały tolos zasypano wraz z dromosem tworząc kurhan, ściany zewnętrzne chroniła warstwa gliny, która zapewniała izolację od wilgoci i wody.

Dla Juliusza Słowackiego był on inspiracją do napisania wiersza Grób Agamemnona, kiedy go odwiedził w 1836 roku. Ta budowla działała i przyciągała artystów i pisarzy….

 

sobota, 31 sierpnia 2024

Termopile- po grecku Θερμοπύλες






    Skąd nazwa? Thermos oznacza gorący, a pylai to wrota. W tym miejscu wypływa źródło o temperaturze wody 40 °C. Termopile geograficznie to zwężenie równiny nadmorskiej-wąskie przejście / przesmyk/ między górami a morzem w pobliżu miasta Lamia między Zatoką Makalios a Górą Oiti. Stąd pojedziemy do Grecji Środkowej.

I takie ukształtowanie terenu zapisało się na kartach historii… Słynna Bitwa pod Termopilami w 480 p.n.e. między między koalicją Greków pod dowództwem Sparty a wojskami perskimi. Persowie odnieśli zwycięstwo, jednak zostało okupione one ogromnymi stratami w  ludziach. Sam Kserkses I stracił podczas ataku dwóch synów Abrokomesa i Hyperantesa. Takie pyrrusowe zwycięstwo.

W 1955 roku wzniesiono zespół pomnikowy Spartan w centrum posąg króla Sparty Leonidasa, później dodano po lewej stronie skromny pomnik siedmiuset poległych Tespijczyków. Po drugiej stronie szosy, na wzgórzu Kolonos, tam gdzie bronili się ostatni obrońcy przesmyku jest tablica z wyrytą inskrypcją

 

O cudzoziemcze, powiedz Lacedemończykom, że wierni ich prawom, tu spoczywamy

 

    Jak będziecie jechać na wakacje na Peleponez, czy do Aten zatrzymajcie się na chwilę na spotkanie z…historią….

piątek, 30 sierpnia 2024

Saloniki,Thessaloniki - jedno miasto, a tyle nazw...

 

    


    

    Saloniki zostały założone ok. 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra i nazwane na cześć jego żony, Tessaloniki, córki  Filipa II i przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego. Miasto było miejscem urodzenia i początkowej działalności  Cyryla i Metodego w IX wieku. Od 1430 roku po krwawym oblężeniu ostatecznie zdobyte przez Turków, przez następnych pięć stuleci wchodziło w skład Imperium Osmańskiego.

    Idąc promenadą nad morzem, oprócz Pomnika Aleksandra Wielkiego,zobaczymy Białą Wieżę, uznawaną za symbol miasta. Kolor wieży jest inny, ale nazwano ją białą. Wybudowana przez osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego. Dawniej należała do fortyfikacji otaczających Saloniki.

Tutaj zetkniemy się z  taką architekturą jak Łuk Triumfalny Galeriusza przy ulicy Dimitriosa Gunarisa. Kim był Galeriusz? Był cesarzem rzymskim panującym w latach 293-311.Wsławił się zwycięską wojną z Persami w latach 297-299. Za jego panowania działalność intelektualna była uważana za podejrzaną. Zmarł prawdopodobnie na raka. Łuk, którego zachowały się resztki, postawiono między 298 a 299 r. n.e. dla uczczenia zwycięstwa tetrarchy Galeriusza nad sasanidzkimi Persami i zajęcia ich stolicy Ktezyfonu w 298.

    Mauzoleum Galeriusza –tam miał być pochowany-znane jest jako rotunda lub Kamara wykonane z czerwonego kamienia i bogato zdobione. Wybudowano ok. 340 roku, potem zostało zamienione na kościół Świętego Jerzego.

Najważniejszą światynią tego miasta jest Bazylika Świętego Dymitra /5-7 wiek/. Ten święty jest też patronem miasta, którego w podziemnych katakumbach zabytku więziono. Powstała powyżej pozostałości po agorze i rzymskim forum. Obecnie jest tutaj muzeum z trzema bocznymi kaplicami oraz katakumbami.

A na Placu Arystotelesa znajduje się pomnik  owego  filozofa, który siedzi i duma jak podążać drogą złotego środka. Tubylczy zwyczaj mówi, że dotknięcie palca u nogi filozofa-ten który bardziej błyszczy od pocierania turystów- da nam mądrość. Spróbowałam, potarłam palec u nogi filozofa- pożyjemy, zobaczymy…..

wtorek, 27 sierpnia 2024

SKY WAY 2024

Toruń to miasto, w którym  macie okazję zobaczyć pokazy światła w różnych odsłonach...SKY WAY ...



  W sierpniu tego roku było kolorowo na Starym Rynku /dwa zdjęcia pośrodku/. Kwieciście, soczyście....Instalacja Overflowers. Artyści połączyli klasyczne techniki oświetleniowe z nowoczesnymi formami artystycznego wyrazu. Inspiracje czerpali ze współczesnej sztuki ulicznej, steampunku oraz science fiction, co nadało starówce futurystycznego wyglądu. A jakie przesłanie ona niesie? Instalacja skłania nas do refleksji nad rolą światła i sztuki oraz zrozumienia naszego miejsca w kosmosie.

    Instalacja Un-Reel Access/ na zdjęciu podświetlone drzwi/ symbolizuje nasze ambicje i marzenia, które jak te drzwi wydają się nam nieosiągalne. Jednak światło i odwinięty róg drzwi pokazują promyczek, który wpuszcza nadzieję,że nam się uda. Nie warto odwracać się od trudnej drogi, chociaż nie mamy klucza do drzwi- istnieją przecież inne, nieprzewidziane drogi do celu. Projekt zachęca nas do porzucenia ograniczeń i poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Poszukujmy tego, co dla nas ważne i nie rezygnujmy z pięknych marzeń.

  W ulicy Ciasnej ponad głowami unosiły się zawieszone w czasie ptaki- to  Instalacja Eternal Nexus/ zdjęcie po lewej/, która wprowadza nas w świat zaginionych gatunków. Instalacja ma nam pokazać, jakie są skutki działalności ludzi na środowisko naturalne oraz zmian klimatycznych. Przedstawione ptaki są symbolem gatunków, które zniknęły z naszej planety pozostając jedynie wspomnieniem. Instalacja poprzez zadumę i refleksję ma skłonić nas do zastanowienia się na codziennymi decyzjami i ich wpływem na środowisko i klimat. Powstała we współpracy pomiędzy Kulturalnym hubem Bydgoskiego Przedmieścia w Toruniu a Galerią Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu podczas zorganizowanych wspólnie warsztatów pt. Fanudy bez nudy.


   


czwartek, 8 sierpnia 2024

Meteory.




    Meteory z greckiego oznaczają wzniesiony w górę, będący w powietrzu. Znajdują się w środkowej Grecji w okolicy miasta Kalambaka. Są to masywy skał z piaskowca i zlepienca. Osiągają wysokość do 540 m npm. Jak wjeżdża się do góry autokarem robi to wrażenie, zmienia się perspektywa i niesamowite jest to,że w skale wyłaniają się klasztory- monastyry. Na szczytach gór było ich 24- każdy na innej skale- początkowo materiały potrzebne do budowy i życia mnichów wciągano na linach-również odwiedzający mogli dostać się w taki sposób. Obecnie jest kilka czynnych i sposób dostania się tam też się zmienił- wchodzi się schodami.
    Legenda mówi,że święty Atanazy, założyciel Wielkiego Meteora /Megalo Meteoro/ - najstarszego monastyru wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. Pierwszy klasztor powstał w 1336 roku, w trakcie wojny Bizancjum z Serbią, więc było to świetne schronienie- wysoko i niedostępne. Ukrywał się tutaj Jan Paleolog następca tronu serbskiego. Za panowania osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego klasztory przeżywały swój okres świetności. Gromadziły ogromne skarby, czerpiąc zyski z posiadłości ziemskich w Tesalii, Wołoszczyźnie i Mołdawii. Zaczęły podupadać od 18 wieku głównie na skutek kłótni opatów i erozji nieumiejętnie budowanych i konserwowanych klasztorów. Obecnie jest sześć klasztorów, w których toczy się życie mnichów- dwa żeńskie i cztery męskie.


            1/ Ajos Nikolaos - Świętego Mikołaja Odpoczywającego
            2/ Ajos Stefanos-Świętego Stefana
            3/ Aijas Triados- Świętej Trójcy
            4/ Megalo Meteoro-Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego
            5/ Rusanu-Świętej Barbary
            6/ Arlaam-Warłama

    Obowiązuje odpowiedni strój w trakcie zwiedzania klasztorów- długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet.
    To urokliwe i docenione przez świat miejsce, wpisano je na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, było scenerią dla filmu przygód Jamesa Bonda pod tytułem Tylko dla twoich oczu.


 


 


niedziela, 4 sierpnia 2024

Łącznik między Morzami Egejskim i Jońskim.


 

    Kanał Koryncki to pomysł na stworzenie cieśniny pomiędzy Morzem Egejskim a Morzem Jońskim. W starożytności jego inicjatorem był jeden z tyranów Koryntu-Periander. Nie udało mu się tego dokonać, zaś przyczynił się do stworzenia drogi zwanej Diolkos, która pozwalała na transport statków na platformach.  Kolejnym projektodawcą był Neron. Pracę wykonywali niewolnicy, jednak po jego śmierci prace nad nim zostały przerwane, przede wszystkim ze względu na koszty.

     Plany budowy kanału  udało się urzeczywistnić dopiero w XIX wieku za sprawą odpowiedzialnego za budowę Kanału Sueskiego- Ferdinanda de Lessepsa. Najpierw prace zlecono Węgrom, jednak w 1889 przerwali oni budowę i   przejęli  to Grecy w 1890 roku, doprowadzając projekt do końca. Kanał Koryncki został oddany do użytku w 1894 roku, a pierwszym przepływającym przez niego statkiem był Notce Dame du Salut.

    Płyniecie przez godzinę z portu Istimias około 6,3 kilometra.  Dla miłośników sportów ekstremalnych są skoki na bungee-głębokość od lustra wody do dna to 8,3 metra, ale wysokość od lustra wody do góry to 78 metrów. Carpe diem...



                       Fot. Ewa Mórawska

Romantycznie w pierwszej stolicy Grecji Nafplio.


   

     Miasto w Grecji Zachodniej na Peleponezie. Za założyciela miasta uważany jest mityczny syn Posejdona- Nauplios, argejski żeglarz i astronom, król Eubei. Za śmierć niesłusznie skazanego syna Palamedesa zemścił się zwabiając powracające spod Troi okręty Achajów na skałę wyspy, które się o nie rozbiły. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z XII wieku p.n.e. Do naszych czasów dotrwały starożytne ruiny widoczne na niewielkim stanowisku archeologicznym w mieście.

    Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości Nauplion został pierwszą stolicą nowożytnego państwa greckiego.

    Miasto, w którym spacerując uliczkami zobaczymy zwisające kaskady kwiatów, które też są schronieniem przed upałem. Miasto, jak powiedziała Greczynka  niezwykle romantyczne. Spacerując uliczkami udzieliła się mi też ta aura romantyzmu wśród przepięknych bungewilii....



sobota, 3 sierpnia 2024

Ateny , Grecja siga,siga…

 

Miasto, w którym zetkniemy się z kanonami piękna, sztuki to Ateny. Kolebka starożytności. Miasto olbrzymie, jednak nie jest mocno odczuwalny natłok ludzi w miejscach turystycznych. Akropol miejsce, które warto zobaczyć, jednakże polecam iść tam rano kiedy słońce jeszcze  dobrze nie zaczęło grzać. Wspinając się po schodach, na Akropol, warto założyć wygodne obuwie i nakrycie na głowę oraz zaopatrzyć się w butelkę wody.  U góry jest gorąco, chociaż widoki na miasto są urzekające. Mnie zachwycił  starożytny teatr, gdzie koncertował Elton John. Musiał być to spektakularny widok  efektów i świetnej akustyki… Cóż… Cieszę się, że mogłam zobaczyć ten piękny teatr w całej okazałości.                            

                                   


Ateny to też smaki Grecji- souvlaki- jedzenie podobne do kebaba z frytkami. Bardzo mi smakowało. Kawa Frappe i Freddo jest tu na porządku dziennym. Można zamówić z mlekiem i cukrem albo wybrać inną opcję, którą lubimy. Czas płynie tutaj siga, siga/ powoli/. Tutaj się żyje, a nie zarabia- usłyszałam od osób, które mieszkają w tym mieście.



                            Fot. Ewa Mórawska Widok z Akropolu.


Jak będziecie w Atenach to postarajcie się zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Palcu Syntagma oraz przed Pałacem Prezydenckim przy ulicy Irodou Atikou. Evzoni -po grecku piękne pasy- to jest reprezentacyjna formacja wojskowa przy grobie. Wybierani są najprzystojniejsi żołnierze wśród poborowych. W trakcie pełnienia honorowej straży stoją nieruchomo, a zmiana pozycji przysługuje co pół godziny. Ich tradycyjny strój  to plisowane krótkie spódniczki tzw fustanelle zaprasowane w czterysta fałd upamiętniających 400 lat niewoli tureckiej.Czerwone czapeczki z frędzlami noszą na wzór turecki. Na nogach mają założone białe getry z doczepionymi pomponami, które również zdobią caruchi, czerwone trzewiki. Ważnym elementem ubioru są szerokie pasy, które przypominają, że w górach ten pas symbol męskości, pełnił funkcję schowka na pieniądze, przypinano szablę , a nawet wtykano pistolet.Dawniej fustanelle z wszytymi blachami pełniły rolę pancerza, który nie krępował ruchów ciała i ważył on około 30 kg.


                            Fot Ewa Mórawska Zmiana Warty w Atenach.



                                      
Fot Ewa Mórawska Zmiana Warty w Atenach.



środa, 1 maja 2024

Barcelona- Gaudi, parki,papugi, pocałunek.


     Barcelona znajduje się  nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Od zachodu ograniczona jest masywem górskim Serra de Collserola, z najwyższym szczytem Tibidabo o wysokości 512 m n.p.m. W południowej części miasta góruje wzgórze Montjuic  o wysokości 173 m n.p.m. Na północy ograniczona jest przez rzekę Besos, natomiast na południu przez rzekę Llobregat
    Zwolenników secesji zachwyci twórczość Gaudiego- Park Guell ma elementy architektoniczne zaprojektowane przez tego katalońskiego artystę. Sagrada Familia, która jest budowana od 1882 roku i zaprojektowana również przez niego, jest to jeden z symboli Barcelony. Papież Benedykt XVI konsekrował świątynię w 2010 roku do godności bazyliki mniejszej. Obecnie ma wysokość 115 metrów i jest jednym z najwyższych kościołów świata. Jest cały czas w trakcie budowy i ma osiągnąć wysokość 170 metrów i być najwyższym kościołem świata. Casa Mila, który powstał w 1906-1910 również twórczości Antoniego Gaudiego wygląda, jakby został zrobiony z jednego skalnego bloku.
    W Barcelonie jest 85 parków o łącznej powierzchni 559,5 hektara- jednym z nich jest Parc de la Ciutadella na północno-wschodnim krańcu Ciutat Vella. Powstał w połowie XIX wieku przez dziesięciolecia był jedyną zieloną przestrzenią miasta. Jest to teren o powierzchni 70 akrów z miejskim zoo, Palau del Parlament de Catalunya, małym jeziorkiem i dużą fontanną zaprojektowaną przez Josepa Fontsere'a, Tutaj fruwają na wolności papugi, które jak nabiorą zaufania przylecą do Was na rękę lub usiądą na ramieniu.
     Jest też miejsce, gdzie na murze z dalszej perspektywy mamy olbrzymi pocałunek, z bliższej perspektywy to mozaika wielu zdjęć....Gdzie ono jest? Niedaleko Katedry Eulalii.
    
  

czwartek, 25 kwietnia 2024

Ekscentryczny Salvador Dali -Figueres.


 


    Miasto w Katalonii, w którym urodził się Salvador Dali, mieści się tutaj siedziba Teatru i Muzeum Salvadora Dalego.
    Malarz był jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany jako ekscentryk - wymyślił własną metodę surrealistyczną zwaną „paranoiczno-krytyczną”. Wchodząc do  jego muzeum można zauważyć figurki Oskara- artysta je sobie przyznawał sam.
    W dzieciństwie uwidocznił już jego talent- lekcje rysunku zaczął pobierać mając 10 lat, w wieku lat 14 zaczął wystawiać swoje prace. W 1921 roku rozpoczął studia w Królewskiej Akademii w Madrycie, jednak został dwukrotnie wydalony z niej. Uważał, że jest lepiej wykwalifikowany niż osoby, które miałyby go egzaminować.
    Podczas pierwszej wizyty w Paryżu w 1927 roku spotkał się z Picassem w jego atelier- obrazy Picassa wywarły na nim wielkie wrażenie. Jednakże później stwierdził,że jeden jego obraz jest więcej wart niż wszystkie obrazy Picassa. Od 1929 roku Dali zajął się surrealizmem, który uczynił do sławnym. Ta fascynacja prowadziła do świata podświadomości przywoływanego podczas snu.
    Poznanie Gali-Heleny Diakonovej-miało wpływ na życie i twórczość artysty. Była ona rosyjską imigrantką, starszą od Daliego o 10 lat. Jak ją poznał była żoną poety Paula Eluarda, z którym się rozwiodła i związała się z Salvadorem. Kim była? Muzą, miłością, modelką, zajmowała się finansami artysty, wprowadziła stabilizację w jego życie
    Salvador Dali miał pierwszą wystawę w Nowym Jorku w 1933 roku. W czasie II wojny światowej osiadł w Stanach Zjednoczonych, w tym czasie tworzył surrealistyczne obrazy, skupiał uwagę mediów i znacznie się wzbogacił- został nazwany Avida Dollars-Chciwy na dolary. Stał się modny w wyższych sferach - Helena Rubinstein zamawiała u niego portrety. Wziął udział w filmie Alfreda Hitcocka Urzeczona. Zajmował się też projektowaniem biżuterii, którą można w Muzeum w Figueres obejrzeć. Projektował też ubrania dla Coco Chanel.
    Po wojnie wrócił z Galą do Hiszpanii. W 1974 roku Dali otworzył Teatro Museo Dali w miejscu urodzenia. Wybór był nieprzypadkowy, twierdził że całe jego życie było teatrem. Schorowany, wcześniej zmarła Gala w 1982 roku, zmarł 23 stycznia 1989 roku. Został pochowany w Figueres. 
   Jego Muzeum to miejsce ekscentryczne, takie jakim był Salvador Dali...


 

.


Co robiła Ava Gardner w Tossie de Mar?


 

    Tossa de Mar w prowincji Girona to  jedna z piękniejszych miejscowości w Hiszpanii. W przeszłości miejsce spotkań artystów z całego świata. Malarz Marc Chagall nazywał  ją błękitnym rajem - el paraiso azul. 
    Tossa de Mar zauroczyła  również amerykańską aktorkę Avę Gardner podczas kręcenia filmu "Pandora i latający holender".  Film przyniósł jej rozgłos.
    Jej posąg znajduje się na jednym z punktów widokowych. Znane są też tutaj słodycze znane jako pocałunki Avy Gardner-besos de Ava Gardner wykonane na bazie bezy i w różnych wariantach smakowych.
    Katalończycy mają swój język, który różni się od hiszpańskiego, Porównywani są do Szkotów.
Dla mnie to miejsce, gdzie czas zatrzymuje się ....carpie diem...

 

środa, 24 kwietnia 2024

Rejs statkiem do Tossa de Mar.


 

    Z Lloret de Mar można drogą morską popłynąć do Tossy de Mar.  Godzina na otwartym morzu, inna perspektywa lądu. Na fotografów sesje zdjęciowe czekają...

    Lubię Tossę de Mar. Czas się tutaj zatrzymał. Jest to miasto w Katalonii- też jest kurortem język hiszpański przeplata się z językiem francuskim. Tutaj obowiązuje zakaz korridy, z której słynie Hiszpania. Miejsce kongresów ekologicznych Unii Europejskiej. Piękna starówka  Villa Vella i fortyfikacje z XII wieku są piękną scenerią nie tylko do kręcenia filmów.
    

 

wtorek, 23 kwietnia 2024

8000.


 

LLoret de Mar-imprezowa stolica Costa Brava.


 


    Pierwsza osada powstała w tym miejscu ok. 2000 lat temu. Zamieszkiwali tu Iberowie, a później Rzymianie. Miasto zostało założone w 1409 roku przez piratów z  Tossa de Mar, która była bazą  ataków  na  aragońskie statki. Znajduje się tu także budynek, w którym przebywał  Francisco Franco.
    Obecnie kurort i uzdrowisko, chociaż nazywany potocznie  jako „imprezowa stolica”  Costa Brava.Czy tak jest można się o tym wieczorem przekonać.
    Z punktu przy plaży można zafundować sobie rejs do Tossa de Mar, miasteczka , które zasłynęło z kręcenia filmu z udziałem Evy Gardner. Rejs jest przyjemnym punktem w tym ciepłym kraju, na otwartym morzu jest znacznie chłodniej i można z innej perspektywy pooglądać te miasteczka.
    Jak znudzi się Wam plażowanie to można też wybrać się do Ogrodów św. Klotyldy- jest on mniejszy niż w Blanes.
    Wieczór to kolejne rozrywki-pokazy flamenco-ogniście tańczące Hiszpanki, w którym duma, kobiecość i ich temperament przeplatają się między akordami gitary i rytmu wystukiwanego przez kastaniety.  Taka jest ta stolica imprez.  Ole...

Ogrody w Blanes.




     Blanes jest kurortem w Katalonii. W czasach starożytnych stanowił centrum handlu rudą żelaza pochodzącego z głębi Półwyspu Iberyjskiego.

    Trochę trzeba będzie się powspinać do góry, żeby zobaczyć piękna panoramę morza, ale też Ogród Botaniczny Marimutra- rozciągają się z niego niesamowite widoki na wybrzeże, oraz znajdują się w nim różne rodzaje roślin i drzew z całego świata.

    Powstał on w 1928 roku. Zajmuje powierzchnię blisko 16 hektarów, na których znajduje się około 6000 gatunków roślin pochodzących z całego świata, tj. tropikalnych, śródziemnomorskich i afrykańskich. Najlepszą porą roku na zwiedzanie ogrodu jest wiosna, jednak jest on czynny przez cały rok. Świetne miejsce na wypoczynek, podziwianie flory i widoków na wybrzeże. A niedaleko, bo 50 km, znajduje się Barcelona...


piątek, 22 marca 2024

Pompeje


   

 Pompeje, dawniej Pompeja miasto w regionie dzisiejszej Kampanii we  Włoszech zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku, która zniszczyła również Herkulanum i Stabie. Ruiny położone są ok. 20 km na południowy wschód od Neapolu
To właśnie popiół wulkaniczny zachował w nich budowle, przedmioty oraz utrwalił ciała ludzi i zwierząt. My mamy okazję zobaczyć jak wyglądało życie starożytnego rzymskiego miasta średniej wielkości. Gorączka jaka panuje podczas zwiedzania przypomina,że jesteśmy w południowych Włoszech, nawet nie ratują wodne lody, które rozpływają się błyskawicznie. Trzeba pić wodę, nawadniać się, chociaż potem czujemy jak pod czapka mamy mokre włosy....
Jednak warto ten region zobaczyć, bo starożytność pokazuje, że jako ludzkość nic nadzwyczajnego nie wymyśliliśmy, bo to już było, nawet tutaj istniał najstarszy zawód świata...A w tle stoi dumnie Wezuwiusz-jedyny czynny wulkan na kontynencie europejskim....