Ogród w stylu francuskim, z geometrycznymi kształtami roślinności niczym Wersal, tylko w mniejszej skali.
Historia zamku, położonego w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, znana jest od 1315 roku, kiedy w dokumencie wydanym przez Władysława Łokietka jest wzmianka o Peskenstein. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od imienia pierwszego właściciela Piotra, w średniowieczu zdrobniale mówiono Peszek. Kazimierz III Wielki w XIV wieku wybudował w tym miejscu zamek, jako element obronny łańcucha Orlich Gniazd. Była tu część dolna i górna/ które obecnie nie istnieje na skale zwanej Dorotką/.
W latach 1377-1608 była to siedziba rodu Szafrańców, Piotr Szafraniec był wojewodą krakowskim. Niektórzy przedstawiciele rodu, później trudnili się zbójectwem i to był punkt wypadowy do napadów na kupców przejeżdżających przez Dolinę Prądnika, która była traktem Kraków-Śląsk. Skończyło się to źle dla Krzysztofa Szafrańca/ prawnuk pierwszego właściciela/, którego ścięto na Wawelu w 1484 roku.
Wiek piętnasty to renesansowa rezydencja. Ostatnim prywatnym właścicielem jest Serafin Chmurski, jednak z powodu zadłużenia w 1902 roku zamek trafia na licytację. Adolf Dygasiński zwraca się na łamach Kuriera Warszawskiego z prośbą o ratowanie zamku i tak powstaje Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała, które za kwotę 60 tysięcy rubli wykupiło zamek. Czas drugiej wojny światowej to miejsce dla dzieci, głównie z kresów wschodnich –sierociniec.
Lista filmów, które były tutaj kręcone jest długa- Stawka większa niż życie, Pierścień i róża, Ogniem i mieczem, Pan Włodyjowski, Nie kłam kochanie.
Mnie to miejsce, odkąd je zobaczyłam dwadzieścia lat temu ciągle urzeka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Nazywam się Ewa Mórawska. Zwiedziłam 35 krajów. Jestem pilotem wycieczek. Poznaję inną kulturę, architekturę i ciekawostki, tam gdzie jestem.