Kanał Koryncki to pomysł na stworzenie cieśniny pomiędzy Morzem Egejskim a Morzem Jońskim. W starożytności jego inicjatorem był jeden z tyranów Koryntu-Periander. Nie udało mu się tego dokonać, zaś przyczynił się do stworzenia drogi zwanej Diolkos, która pozwalała na transport statków na platformach. Kolejnym projektodawcą był Neron. Pracę wykonywali niewolnicy, jednak po jego śmierci prace nad nim zostały przerwane, przede wszystkim ze względu na koszty.
Plany budowy kanału udało się urzeczywistnić dopiero w XIX wieku za sprawą odpowiedzialnego za budowę Kanału Sueskiego- Ferdinanda de Lessepsa. Najpierw prace zlecono Węgrom, jednak w 1889 przerwali oni budowę i przejęli to Grecy w 1890 roku, doprowadzając projekt do końca. Kanał Koryncki został oddany do użytku w 1894 roku, a pierwszym przepływającym przez niego statkiem był Notce Dame du Salut.
Płyniecie przez godzinę z portu Istimias około 6,3 kilometra. Dla miłośników sportów ekstremalnych są skoki na bungee-głębokość od lustra wody do dna to 8,3 metra, ale wysokość od lustra wody do góry to 78 metrów. Carpe diem...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Nazywam się Ewa Mórawska. Zwiedziłam 35 krajów. Jestem pilotem wycieczek. Poznaję inną kulturę, architekturę i ciekawostki, tam gdzie jestem.