sobota, 12 października 2019

Muzeum Podróżnika- Arkady Fiedler Puszczykowo.

W Puszczykowie.
Arkady Fiedler wybitny pisarz i podróżnik urodził się 28.11.1894 roku w Poznaniu - zmarł 7.03.1985 roku w Puszczykowie. Był synem Antoniego Fiedlera, znanego poznańskiego poligrafa i wydawcy. On to właśnie ukształtował osobowość młodego Arkadego rozbudził w nim zainteresowanie przyrodą. "Uczył mnie kochać rzeczy takie, obok których inni ludzie przechodzili obojętnie" - wspomni później pisarz o swym ojcu.
Po ukończeniu szkoły realnej w Poznaniu, studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim filozofię i nauki przyrodnicze. Studia przerwała I wojna światowa. W latach 1918-19 brał udział w powstaniu wielkopolskim i należał do Polskiej Organizacji Wojskowej.

Zadebiutował w 1917 roku cyklem wierszy "Czerwone światło ogniska" na łamach poznańskiego "Zdroju". W 1926 wydrukował reportaż ze swej wyprawy: "Przez wiry i porohy Dniestru". A w 1928 wyruszył w pierwszą, wielką podróż do południowej Brazylii. Przywiózł z niej bogate zbiory zoologiczne i botaniczne, które bezinteresownie przekazał Muzeum Przyrodniczemu i innym placówkom naukowym w Poznaniu. Wrażenia opisał  w książkach "Bichos, moi brazylijscy przyjaciele" i "Wśród Indian Koroadów".

W 1933 urzeczywistnia swoje  marzenie: rusza do Amazonii,puszczy tropikalnej. Wyprawa zaowocowała książką "Ryby śpiewają w Ukajali", która przyniosła pisarzowi wielką, popularność i uznanie czytelników. W 1936 wydał "Kanadę pachnącą, żywicą". 

Wybuch II Wojny Światowej zastał Fiedlera na Tahiti. Porzuca ją, by wybrać żołnierski los. Przez Francję dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników bohatersko walczących w Bitwie o Wielką Brytanię. Napisał o nich głośną książkę "Dywizjon 303". Pływał też na polskich statkach handlowych - wysiłek wojenny naszych marynarzy opisał w książce "Dziękuję ci, kapitanie".


Puszczykowo.

W 1946 roku wrócił do ojczyzny i zamieszkał w Puszczykowie pod Poznaniem. Nadal  podróżował - odwiedził Meksyk, Indochiny, Brazylię, Madagaskar, kilkakrotnie Afrykę Zachodnią. Podróże uwiecznił na papierze- "Dzikie banany","Piękna straszna Amazonia","Madagaskar okrutny czarodziej", "Spotkałem szczęśliwych Indian". Powieściami dedykowanymi dla młodzieży były: "Mały Bizon", "Wyspa Robinsona", "Orinoko", oraz jego książki autobiograficzne - "Mój ojciec i dęby", "Wiek męski - zwycięski".



Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw. Do każdej przygotowywał się bardzo starannie, studiując mapy, atlasy.Czytał książki o krajach, do których się wybierał oraz korespondował z tamtejszą Polonią.

W dorobku ma 32 książki, które zostały wydane w 23 językach i przeszło10-milionowym nakładzie.
W 1969 otrzymał najsympatyczniejsze odznaczenie - Order Uśmiechu. W 1974 pisarz zachęcony namowami czytelników stworzył wraz z rodziną prywatne muzeum podróżniczych trofeów w swym puszczykowskim domu. 
Muzeum Podróżnika w Puszczykowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nazywam się Ewa Mórawska. Zwiedziłam 35 krajów. Jestem pilotem wycieczek. Poznaję inną kulturę, architekturę i ciekawostki, tam gdzie jestem.