piątek, 16 sierpnia 2019

Szlakiem latarni w Polsce- Krynica Morska.

W czerwcu 1894 roku mistrz budowlany Edward  Stach z Elbląga rozpoczął budowę latarni morskiej. Na 29-metrowej wydmie wzniesiono czworokątny cokół z granitowych ciosów sprowadzonych z Drezna.Umieszczona na nim wieża z czerwonej, licowanej cegły zakończona była szarą laterną, którą wykonano w Gdańsku.
Latarnia morska w Krynicy Morskiej.
Obok wieży znajdował się budynek służbowy oraz bunkier olejowy. Firma  Picht i Co. z Rathenow koło Berlina dostarczyła urządzenia  optyczne i zegarowe. Laternę wyposażono w aparat Fresnela III klasy- światło latarni o zasięgu 18 Mm. W 1828 roku benzol został zastąpiony gazem,instalację zamontowała firma Julius Pintsch z Berlina.W 1945 roku została wysadzona przez wycofujących się Niemców-stała się grobem dla kilku żołnierzy radzieckich.W 1948 roku Krynica Morska miała światło z wieży zamontowanej na dachu domu wczasowego Bałtyk. Zasięg światła wynosił 10 Mm. Obecnie, od 25/08/1951 roku,pali się światło obecnej latarni opracowane w Zakładzie Budownictwa Politechniki  Gdańskiej pod kierunkiem prof. Puzyny.Wieża  u podstawy ma średnicę 6 metrów, u góry 4,5 metra. Białe, blaskowe światło o zasięgu 18Mm. Wysokość światła ponad wodą wynosi 53 metry, a wieży 26,5 metra.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nazywam się Ewa Mórawska. Zwiedziłam 35 krajów. Jestem pilotem wycieczek. Poznaję inną kulturę, architekturę i ciekawostki, tam gdzie jestem.