piątek, 31 grudnia 2021

Delektujmy się...

 Zbliża się do nas rok 2022. Życzę Wam,żeby przychodziło, to co jest skrojone na miarę, jak u dobrego krawca, dla Was. A...jak przyjdzie..To delektujcie się tym....

Dobrego Roku 2022



wtorek, 13 lipca 2021

Ostatni dzień Tofifest

 

 

Wczoraj, 12 lipca, był ostatni dzień Tofifest Film Festival. Chciałam bardzo podziękować,że po raz kolejny byłam na nim.

Niepokorne na Tofifest The Feminister

 


    Film pokazuje Margot Wallström, szwedzką minister spraw zagranicznych. Przez cztery lata sprawowania urzędu realizowała  swój feministyczny program. Kobieta z dużą empatią i błyskotliwym umysłem, która nie boi się żmudnych  negocjacji z Arabią Saudyjską, Izraelem i Koreą Północną czy walki o miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Kobieta, która w obliczu gróźb śmierci i zastraszania była w stanie zachować spokój. Reżyserem filmu jest Viktor Nordenskiöld.... w roli głównej Margot Wallström.


 

piątek, 9 lipca 2021

Agnieszki Holland Szarlatan na Tofifeście.

 

 


    Film, który pokazuje pewien paradoks, a mianowicie,że talent uzdrawiania, z czasem zaczyna być przekleństwem, zainteresowaniem osób, które tego nie rozumieją. Akcja dzieje się w Czechach, gdzie młody chłopak ratując swoją siostrę odkrywa dar uzdrawiania. Jest nim Jan Mikolášek.Obserwacja jego rozwoju, patrzenia na świat, przyrodę wiele może nauczyć...

 

 



czwartek, 8 lipca 2021

Wawel w Krakowie.#Kraków#Wawel#zamek#Wisła#Małopolska#traveller#zwiedzan...

Ogniem pisane- Niepokorne na Tofifest.

 

 

 

     Reżyserzy Sushmit Ghosh i Rintu Thomas ukazują nam jak w Indiach działa niezależna gazeta. Tworzą ją kobiety z  Uttar Pradesh. dziennikarki pokazują historie, które dotykają mieszkańców, jak praca w kopalni, wybory. Wiele reportaży jest o dużym ładunku emocjonalnym-tak jak przemoc wobec kobiet narastająca w kraju. Film pokazuje proces w odzyskiwaniu własnego głosu...






poniedziałek, 5 lipca 2021

Pan T. -Tofifest Bella Women

 



    Film polski z 2019 roku w reżyserii  Marcina Krzyształowicza, o powojennej Warszawie z  1953 roku.  W takiej rzeczywistości tworzy uznany  pisarz Pan T. Mieszka on w hotelu dla literatów, a utrzymuje się się z korepetycji, jakie daje maturzystce. Z czasem zaczyna łączyć ich płomienny romans...Jednak  wszystko się zmieni w życiu Pana T, jak wprowadzi się do sąsiedniego mieszkania chłopak z prowincji marzący o karierze dziennikarza. Stanie się dla niego jego mistrzem. A  jego życie nabierze tempa w momencie, gdy władze zaczną go podejrzewać o zamiar wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, jego uczennica wyzna mu coś nieoczekiwanie i Urząd Bezpieczeństwa zacznie go śledzić... W obsadzie tego filmu możemy zobaczyć: Pawła Wilczaka, Sebastiana Stankiewicza, Marię Sobocińską, Jerzego Bończaka i Wojciecha Mecwaldowskiego.

 


 


Azor- On Air -Tofifest.

 



    Film w reżyserii Andreasa Fontany. Yvan De Wiel, prywatny bankier z Genewy, przylatuje do Argentyny, która znajduje się pod dyktaturą. Zastępuje partnera, który z dnia na dzień zniknął. Czas spędza w zacisznych salonach, basenach i ogrodach, które są obserwowane. Tak naprawdę jest to pojedynek między dwoma bankierami, którzy stają się współtwórcami formy kolonizacji z taktyką pełną dyskrecji, a jednak bezlitośnie.



niedziela, 4 lipca 2021

Beasts-On Air Tofifest

 

    W filmie  w reżyserii Naëla Marandia pokazana jest olbrzymia determinacja w utrzymaniu ziemi, farmy ojca. Constance, córka i jej narzeczony mają nadzieję, że pewnego dnia przejmą podupadającą farmę jej ojca, zmodernizują, rozbudują i stworzą z niej wielkie gospodarstwo. Jednak dziewczynie przychodzi działać w świecie surowej, męskiej dominacji-podoba się wpływowemu  Sylvainowi... Jej relacja z narzeczonym poddana zostaje próbie, a  Constance będzie musiała skonfrontować się z innym rodzajem przemocy…

Shiva Baby-On Air -Tofifest

 

    Film zaczyna się w mieszkaniu, gdzie  Danielle-studentka, otrzymuje pieniądze od swojego sponsora. W tym dniu udaje się na  spotkanie z rodzicami na żydowską uroczystość żałobną sziwa. Krewni dziewczyny zachowują się w stosunku do niej natarczywie wypytując o plany na przyszłość, chłopaka, czy oceniając jej wygląd.Wypada blado przy swojej przyjaciółce Mayi, którą wychwalają za to, że dostała się do szkoły prawniczej. Na sziwie pojawia się nieoczekiwanie sponsor Danielle, Max, w towarzystwie żony i płaczącego dziecka…Wprowadza to zamieszanie do tak poważnej uroczystości...





sobota, 3 lipca 2021

Niepamięć- Grecki kandydat do Oskara.

 


    Reżyser Christos Nikou pokazuje nam Ateny, gdzie panuje epidemia amnezji. Bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Jak tam się dostał? Bardzo prosto. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i już na pętli nie wiedział, kim jest. Lekarze dają mu szansę-zaczyna tworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Muzyka The Boy dopełnia ten przejmujący obraz kolejnych dni tworzenia nowego życia... W niedzielę, ostatni dzień Tofifestu, można go obejrzeć w CKK Jordanki.




Amatorzy na Tofifeście...


     Film w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej opowiada o Teatrze Krzyśka ― Biuro Rzeczy Osobistych.... jego niepełnosprawnych intelektualnie aktorach, którzy wygrywają festiwal. Nagrodą jest, ufundowana przez zawodowy teatr, realizacja spektaklu....pod pewnymi warunkami... Sztuka Szekspirowska ... Olbrzymie nadzieje, radość ustępują rozczarowaniu.... Wiktorią ― gwiazdą filmową, graną przez Romę Gąsiorowską. Takie szekspirowskie dylematy przewijają się przez próby na deskach teatru...i życia poza nim....



Helene-kolejny film kina fińskiego na Tofifest.


     Helene to film o artystce Helene Schjerfbeck, która mieszka na wsi ze starszą matką. Od ostatniej wystawy minęły lata, to ona jednak  nadal maluje.. Rzeczywistość się zmienia, gdy jej  obrazy odkrywa handlarz dziełami sztuki. To on chce zorganizować Helene dużą wystawę. Jednak  w życiu artystki największe emocje przyniesie spotkanie z malarzem-amatorem Einarem Reuterem, którego jej sztuka zachwyca…


 

piątek, 2 lipca 2021

Moja cudowna Wanda...Pokaz specjalny na Tofifest.



    Film, który uwypukla różne aspekty pracy jako  pomoc do chorego w bogatej rodzinie na zachodzie.Polka Wanda opiekuje się Josephem. Musi być cały czas do dyspozycji. Pomaga także jego żonie Elsie w pracach w domu w willi nad jeziorem. Wanda, która wnosi życie, do tego domu jest ulubienicą syna Gregiego, ale też i ojca. Ona jest wonderful...Wykonywana przez nią praca jest słabo płatna, ale kobieta potrzebuje pieniędzy na utrzymanie swoich dzieci w Polsce. Propozycja zachwyconego nią Josepha, za dodatkową opłatą, czasu spędzonego w nocy doprowadza do bałaganu, kiedy Wanda -którą gra Agnieszka Grochowska-zachodzi z nim w ciąży... Po pokazie filmu odbyło się spotkanie z reżyserką Bettiną Oberli i aktorką Agnieszką Grochowską.
 
 
 
 


 


Bella Women Tofifest-Sole.

 

 


    Sole to włoskie kino o miłości, jej powolnym i długim procesie, tak jak podróż Polki w ciąży do Włoch. Uczucie, które każdego dnia się tworzy pomiędzy dwojgiem młodych ludzi uwikłanych w sytuację adopcji, hazardu, łatwego zarobku, odpowiedzialności...splot wydarzeń, które komplikują prosty biznes adopcyjny aktywując między kobietą i mężczyzną zachowania, które wcześniej były im obce. Ciekawa jest też droga do otrzymania roli aktorki, która występuje w roli głównej Sandry Drzymalskiej. W zasadzie pomagała koleżance w przygotowaniach do castingu, ale to właśnie ją reżyser upatrzył sobie w tej roli i spędził z nią sześć godzin  upewniając,że jest to rola dla niej...Ciekawa osobowość nie tylko dla włoskiego reżysera Carlo Sironi. 



Kino Fińskie Armi Alive Polska Premiera

 


    Film w reżyseri Jörn Donner to opowieść o zespole teatralnym, który przygotowuje spektakl o Armi Ratii — założycielce kultowej fińskiej firmy projektowej Marimekko. W spektaklu pokazane są lata 1946-1968, kiedy zakłada firmę modową i doprowadzi ją do międzynarodowego sukcesu. Jednak, w końcu,  zostaje zmuszona do zastanowienia się nad swoim związkiem z firmą. Aktorka Maria zmaga się z sprzecznościami swojej bohaterki  próbując odnaleźć prawdę o kobiecie- legendzie.



Młode Kino Tofifestu Liliana Pędziwiatr


    Film w reżyserii Joachima Masanneka opowiada o jedenastoletniej Lilianie, która potrafi rozmawiać ze zwierzętami. O tej tajemnicy wiedzą tylko rodzice. Jej szczególny talent spowodował w przeszłości wystarczająco dużo kłopotów, z tego powodu rodzina wielokrotnie się przeprowadzała. Złodziej porwał słoniątko ― Ronniego z lokalnego zoo. Jej zdolności teraz są potrzebne i  dziewczynka chce je uratować…

 


czwartek, 1 lipca 2021

Tajemnica sióstr Sprite.Kino niemieckie na Tofifest.


     Dom Sprite’ów skrywa wiele tajemnic. Mieszkają w nim cztery siostry, których magiczne moce są wystarczające silne, gdy są razem. Jednak czarownica Glenda zrobi wszystko, by im je zabrać.Cztery siostry i cztery żywioły ― czy to wystarczy aby Ash, Marina, Flame i Ariel pokonały złe moce i utrzymały swój sekret w tajemnicy? Zdjęcia plenerów to zasługa Marcusa Kantera, które dopełnia muzyka Anne-Kathrin Dern. Film w reżyserii Svena Unterwaldt Jr.



 

Małżeńskie perypetie-Biały potok -From Poland -Tofifest.

 

    Zaczyna się zabawowo, impreza przyjaciół w domu przy winie i dobrym jedzeniu. Żarty, historie przeżytych razem chwil...Z pozoru niewinna historia, opowiedziana przez jedną z żon poprowadzi nas, jak domino, momentami do groteskowych scen...małżeńskich...niczym potok wyleją się na małżonków angażując wokoło napotykanych ludzi. Dzisiaj jest okazja zobaczyć film na dużym ekranie w CKK Jordanki i poznać Michała Grzybowskiego, reżysera tego armagedonu.


Młode Kino na Tofifest-Mała Czarownica.

 

    Ciekawość małej czarownicy sprowadza na nią wściekłość klanu dorosłych czarownic, którą chcąc ukarać wymyślają niebotycznie trudny egzamin...tysiące zaklęć  i czas to wyzwanie, któremu ma sprostać pogodna dziewczyna z lasu. Czy uda się jej dotrzeć na Babią Górę i stawić przed gronem egzaminujących znawczyń Ksiąg Czarów? Co będzie najtrudniejsze dla niej? Zobaczcie sami.




 

środa, 30 czerwca 2021

Lubicie muminki?...TOVE kino fińskie na TOFIFEST.


     Tove Jansson to dusza artystyczna kochająca wolność...To jej konsekwentnie się trzyma, zamiast wybrać wygodne pieniądze ze stylu sztuki narzucanego przez trend i i urzędników. Ta konsekwencja sprawiła,że znane muminki bawią każdego... Ta konsekwencja też jest drzazgą w sercu, które nie chce się zabliźnić. TOVE żyje z polotem, charyzmą i też niezapomniana jest do tej pory jako autorka zabawnych Muminków z ich przygodami... Film można zobaczyć stacjonarnie w niedzielę 4 lipca w Cinema City w Toruniu.





Zaczynamy TOFIFEST...chociaż.... Śniegu już nigdy nie będzie...

 

  
 
  Tak się zaczęło...pierwszy film wyświetlony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toruniu TOFIFEST, który od dziś do 4 lipca zagościł w CKK Jordanki. Historie bohaterów zawiłe, akcja toczy się na pozornie uporządkowanym osiedlu domów bogatych ludzi. Jak bohater zaczyna ingerować i wchodzić do  środka domu  poznajemy coraz bliżej mieszkańców, ich słabości, tajemnice, maski, które pod wpływem masażu spadają z hukiem... Tak ten huk, hałas jest niewygodny i mało komfortowy dla środowiska tej elity, gdzie wszystko jest ugrzecznione na zewnątrz. Pod tą powłoką buzuje zazdrość o wygląd, umiejętności, czy atencje skierowaną na kogoś bardziej. Z czego nasz masażysta musi się tłumaczyć....i....chociaż dostarcza przyjemnych chwil, to musi zniknąć....





środa, 9 czerwca 2021

Katedra Świętego Tryfona serb. Katedrala Svetog Tripuna/Катедрала Светог Трипуна.

 Katedra Świętego Tryfona w Kotorze to perełka, na którą warto poświęcić czas.


                                          Fot. Ewa Mórawska Kotor Katedra Św.Tryfona

Jest jedną z dwóch katedr kościoła rzymskokatolickiego w Czarnogórze. Znajduje się na placu św. Tryfona w  Kotorze. Główna świątynia i siedziba biskupa diecezji kotorskiej. Świątynię poświęcono świętemu Tryfonowi - patronowi miasta.  Została wybudowana na miejscu pochodzącego z 809 roku małego przedromańskiego kościoła pod tym samym wezwaniem. Budowę świątyni  w stylu romańskim - trójnawowej bazyliki zakończono w 1166 roku. Była to wówczas pierwszą świątynią wybudowana w tym stylu we wschodniej części Adriatyku. Wnętrze udekorowano freskami w 1331 roku. Z powodu trzęsienia ziemi, które nawiedziło Kotor w XV wieku, katedra została poważnie uszkodzona. Z tego powodu przebudowano ją na przełomie XVI i XVII wieku nadając jej renesansowo-barokowy wygląd. Podczas kolejnego trzęsienia ziemi z 1979 r. katedra również uległa zniszczeniom. Wówczas, w czasie odbudowy, przywrócono jej pierwotny romański wygląd. 

 


                                     Fot. Ewa Mórawska Widok z okna świątyni.



                                        Zwiedzam Katedrę Świętego Tryfona w Kotorze.