Tove Jansson to dusza artystyczna kochająca wolność...To jej konsekwentnie się trzyma, zamiast wybrać wygodne pieniądze ze stylu sztuki narzucanego przez trend i i urzędników. Ta konsekwencja sprawiła,że znane muminki bawią każdego... Ta konsekwencja też jest drzazgą w sercu, które nie chce się zabliźnić. TOVE żyje z polotem, charyzmą i też niezapomniana jest do tej pory jako autorka zabawnych Muminków z ich przygodami... Film można zobaczyć stacjonarnie w niedzielę 4 lipca w Cinema City w Toruniu.
środa, 30 czerwca 2021
Lubicie muminki?...TOVE kino fińskie na TOFIFEST.
Zaczynamy TOFIFEST...chociaż.... Śniegu już nigdy nie będzie...
środa, 9 czerwca 2021
Katedra Świętego Tryfona serb. Katedrala Svetog Tripuna/Катедрала Светог Трипуна.
Katedra Świętego Tryfona w Kotorze to perełka, na którą warto poświęcić czas.
Fot. Ewa Mórawska Kotor Katedra Św.Tryfona
Jest jedną z dwóch katedr kościoła rzymskokatolickiego w Czarnogórze. Znajduje się na placu św. Tryfona w Kotorze. Główna świątynia i siedziba biskupa diecezji kotorskiej. Świątynię poświęcono świętemu Tryfonowi - patronowi miasta. Została wybudowana na miejscu pochodzącego z 809 roku małego przedromańskiego kościoła pod tym samym wezwaniem. Budowę świątyni w stylu romańskim - trójnawowej bazyliki zakończono w 1166 roku. Była to wówczas pierwszą świątynią wybudowana w tym stylu we wschodniej części Adriatyku. Wnętrze udekorowano freskami w 1331 roku. Z powodu trzęsienia ziemi, które nawiedziło Kotor w XV wieku, katedra została poważnie uszkodzona. Z tego powodu przebudowano ją na przełomie XVI i XVII wieku nadając jej renesansowo-barokowy wygląd. Podczas kolejnego trzęsienia ziemi z 1979 r. katedra również uległa zniszczeniom. Wówczas, w czasie odbudowy, przywrócono jej pierwotny romański wygląd.
Fot. Ewa Mórawska Widok z okna świątyni.
Zwiedzam Katedrę Świętego Tryfona w Kotorze.
sobota, 5 czerwca 2021
Dziękuję Wam.
Przeczytało do tej pory bloga 5500 osób. Dziękuję Wam. Pozdrawiam Portugalię, Holandię i Irlandię oraz Was z Polski. Dobrego dnia i do kolejnej eskapady.
Ja w Kotorze.
Bar....na Bałkanach.
Bar leży nad Morzem Adriatyckim, kurort nad Riwierą Barską z największym portem morskim w Czarnogórze. Dzieli się na Stary Bar i Nowy Bar. Lubię spacerować promenadą, z jednej strony widok na morze, a z drugiej góry.Ciekawa konstelacja.
fot. Ewa Mórawska Nowy Bar w Czarnogórze, z lewej Adriatyk, po prawej góry
Tu jest przystanek końcowy linii kolejowej z Belgradu i Podgoricy, jej trasa przebiega w górach, z najgłębszego kanionu w Europie można podróżując pociągiem oglądać te ciekawe widoki z góry.
A w Barze można spędzić dobry czas...
Kotor.
Miasto Kotor położone nad Zatoką Kotorską, na wybrzeżu Adriatyku, otoczone jest z trzech stron masywami górskimi: Lovćen, Vrmac i Dobrota.Zatoka posiada cechy norweskich fiordów i jest niekiedy określana jako najdalej położony na południe fiord Europy.Cóż myślę,że tak. Widoki są tu ciekawe.
Fot. Ewa Mórawska Kotor Czarnogóra.
Karadjordjeva...
Karadjordjeva tym razem o kulinariach bałkańskich. W Barze-mieście w Czarnogórze i w barze miejscu, gdzie można zjeść i też wypić trunek posmakowałam, za namową kolegi, czegoś regionalnego....
Fot. Ewa Mórawska Jedzenie w Barze w Czarnogórze
Apetycznie wygląda i tak też smakuje, a w szklaneczce z lodem jest mocniejszy trunek w menzurce. Ciepły klimat, więc tak chłodzi się, to co ma zostać schłodzone.
A to jest moja ulubiona potrawa, w zasadzie sałatka. Rewelacja, jak dla mnie...
fot. Ewa Mórawska Kolejny bar w Barze w Czarnogórze
Gospa od Škrpjela-Wyspa Matki Boskiej na Skale
fot. Ewa Mórawska Miasto Kotor w Czarnogórze.
Będąc w Kotorze, który zachwyca swoją architekturą warto popłynąć statkiem na jedną z wysp znajdujących w Boce Kotorskiej. Jest nią Gospa od Škrpjela-Wyspa Matki Boskiej na Skale. Jest to sztuczna wyspa – jedyna taka na Morzu Adriatyckim.
fot.Boka Kotorska. Tym razem ja.Wysepka powstała w miejscu, gdzie wystawała jedynie niewielka, szpiczasta skała. Legenda mówi,że podczas nocnego połowu ryb 22 lipca 1452, dwaj rybacy – bracia Mortešić – znaleźli na niej obraz Matki Boskiej. Trzykrotnie ustawiano go w kościele św. Mikołaja w Peraście, ale za każdym razem w tajemniczych okolicznościach obraz wracał na skałę. Wydarzenie to było bodźcem do budowy w tym miejscu świątyni, a wpierw wysepki, którą nazwano Gospa od Škrpjela -škrpio w lokalnym dialekcie oznacza bowiem skałę. Mieszkańcy Perastu zaczęli wysypywać głazy i zatapiać zdobyte tureckie okręty, stopniowo powiększając wysepkę. Tylko do 1603 zatopiono w tym celu ponad 100 żaglowców wypełnionych kamieniami. Pierwszy kościół na wysepce powstał już w XV wieku, ale jego rozmiary były skromne. Dopiero wraz z rozbudową wyspy zbudowano nową, większą świątynię. Kościół Matki Boskiej na Skale wybudowano w 1630, a w 1. poł. XVIII w. dobudowano do niego dzwonnicę.
fot. Ewa Mórawska Na wyspie Gospa od Škrpjela.
czwartek, 3 czerwca 2021
Renesans lubelski
fot . Ewa Mórawska
We Wschodniej Polsce jest miasto położone na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą-Lublin. Miasto z ciekawą architekturą renesansu lubelskiego.
fot. Ewa Mórawska
Ta zabytkowa architektura to obszar Starego Miasta i Śródmieścia Lublina. Wśród średniowiecznej Bramy Krakowskiej i neostylowego zamku lubelskiego. Inną atrakcją turystyczną są Lubelskie Podziemia. To około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta w Lublinie.Długi weekend można spędzić na wschodzie...Polski.
środa, 2 czerwca 2021
Dywan kwiatowy w Ciechocinku.
Ciechocinek uzdrowisko nad Wisłą na Kujawach. Przed dawnymi Łazienkami III znajduje się słynny dywan kwiatowy, którego układ i kompozycja zmieniana jest co roku. Do uzyskania efektownego kwietnika, sadzone są rośliny o ozdobnych liściach w różnych odmianach i gatunkach. Dywan jest pielęgnowany i strzyżony, dzięki czemu ma efektowny wygląd przez cały sezon letni. Na obsadzenie dywanu zużywa się około 20 tysięcy sadzonek roślin. Jego obwódkę stanowi trawnik z krzewami żywotnika kulistego, formowanego.
fot. Ewa Mórawska