poniedziałek, 24 czerwca 2019
piątek, 21 czerwca 2019
Wisła w Wiśle.
Miasto Wisła - na terenie administracyjnym miasta ma swoje źródła największa polska rzeka o tej samej nazwie –Wisła.
Wisła w Wiśle. |
Miasto położone jest w głębi Beskidu Śląskiego zamieszkałe przez górali śląskich, na szeroką skalę rozwój miejscowości nastąpił w okresie międzywojennym i wtedy też Wisła nabrała cech uzdrowiska.
Wzniesiono istniejące do dziś budynki Urzędu Gminy z pocztą, Dom
Zdrojowy z salą kinową, czy nową szkołę. Zbudowano basen kąpielowy i
skocznię narciarską w Głębcach
oraz około 100 nowych willi. W 1931 r. władze wojewódzkie przekazały prezydentowi RP wraz z honorowym obywatelstwem Wisły rezydencję na Zadnim Groniu -tzw.Zameczek Prezydencki. Wybudowano ją ze składek społeczeństwa śląskiego. Jako ośrodek narciarski ustępowała tylko Zakopanemu.
Wisła, jest jednym z największych ośrodków luterańskich w Polsce i jedynym miastem, w którym wierni tego wyznania stanowią większość.
Zdjęcie wyżej Skocznia w Wiśle Malinka. Zdjęcie niżej zdjęcie wjazd kolejką . |
niedziela, 16 czerwca 2019
Filmowo...Reksio.
Bielsko-Biała miasto, które ma swoje blaski. Określana jako Mały Wiedeń leży na Pogórzu Śląskim nad rzeką Białą, dopływem Wisły. Jedno z lepiej rozwiniętych gospodarczo miast Polski.Wysiadając z pociągu spotkamy się ze stylem austriackich dworców prowincjonalnych z 1855 roku. Otworzono go w 26/02/1890 roku, w środku budynku możemy podziwiać polichromie stylizowane na antyczne wykonane przez wiedeńskich artystów.
Reksio w Bielsko-Białej. |
A spacerując nad rzeką Białą dojdziemy do bohatera dobranocek-Reksia.Postać Reksia stworzył Lechosław Marszałek. W latach 1967-1988 w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych Reksio zabawiał publikę milusińskich przed telewizorem.Pomnik przedstawia Reksia na tylnych łapach, jedną z
przednich trzyma przy pysku, drugą wskazuje na fontannę. Rzeźba jest
odlana z brązu,
ma dziewięćdziesiąt centymetrów wysokości i waży 130 kilogramów. Częścią pomnika jest fontanna w kształcie
przeciętego na cztery części jajka, z którego wypływa woda.Wykonawcą pomnika jest Jerzy Mikler z Bielska-Białej.
piątek, 14 czerwca 2019
Bieszczady.
niedziela, 9 czerwca 2019
Zamek Chojnik.
UNESCO...Kościół Pokoju Świdnica.
Kościół Pokoju pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy od 2001 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, zawartego w 1648 roku kończącego wojnę trzydziestoletnią.Świdnicki Kościół Pokoju był jednym z trzech Kościołów Pokoju, oprócz kościoła w Głogowie i Jaworze, na których budowę zezwolił cesarz Ferdynand III, w dziedzicznych księstwach Habsburgów na Śląsku. Kościół
Pokoju wybudowali śląscy ewangelicy- dzięki wstawiennictwu monarchii szwedzkiej
katolicki cesarz Ferdynand, dla zachowania
pokoju, zezwolił w swym katolickim kraju wybudować na Śląsku trzy
świątynie protestanckie. Miał to być gest tolerancji, ale i tak
ustanowiono utrudnienia dla ewangelików.Ich budowa była ograniczona wieloma warunkami:kościół musiał być lokowany poza murami miasta, oddalony od nich na odległość strzału armatniego,nie mógł mieć dzwonnicy,nie mógł posiadać szkoły parafialnej,nie mógł mieć bryły przypominającej kościół,musiał być zbudowany z materiałów nietrwałych (drewna, słomy, piasku, gliny),okres budowy nie mógł przekroczyć 1 roku.
Kościół Pokoju w Świdnicy. |
Kościół Pokoju w Świdnicy. |
Kościół Pokoju w Świdnicy. |
poniedziałek, 3 czerwca 2019
Wodospad Szklarka w Szklarskiej Porębie.
Wodospad Szklarka w Szklarskiej Porębie. |
Wodospad Szklarki – drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyk-27 metrów wysokości, wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 metrów nad poziomem morza. Jego wysokość to 13,3 metra wysokości.Jego wody spadają kaskadą, co daje piękny efekt na tle przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego. Do wodospadu od parkingu prowadzi szeroka droga kończąca się platformą
widokową. Wejście na teren Parku Narodowego jest płatne.Po raz pierwszy wodospad opisano w średniowieczu, często uwieczniano go na obrazach i rycinach. W 1868 roku przy wodospadzie powstała gospoda, obecne schronisko Kochanówka. W XIX w. jedną z atrakcji była możliwość regulowania przepływu wody, która napływała do wodospadu, a następnie spuszczanie jej.
niedziela, 2 czerwca 2019
Nad Jeziorakiem w Iławie.
Iława Przystań nad Jeziorakiem. |
Ciepłe, letnie powietrze nastraja do spędzania czasu nad wodą. Mazury są takim miejscem, które jest warte odwiedzenia w czerwcowe dni. Na Pojezierzu Iławskim, nad najdłuższym jeziorem w Polsce Jeziorakiem umiejscowione jest miasto Iława. Leży na terenie historycznej Pomezanii, terenie określanym w XVI wieku jako Prusy Górne.Pływając po Jezioraku dopłyniemy do największej wyspy śródlądowej w Polsce-Wielka Żuława o powierzchni 82,4 hektara. Przy południowo-wschodnim brzegu wyspy znajdują się relikty z XIII wieku
średniowiecznego gródka krzyżackiego pełniącego funkcję niewielkiej
strażnicy. W średniowieczu na wyspę prowadził drewniany most. Na szczycie gródka w XIX wieku znajdował się niewielki cmentarz ewangelicki.W 1974 roku na wyspie Wielka Żuława nagrywano film Gniazdo w reżyserii Jana Rybkowskiego, opowiadający o pierwszych latach państwa polskiego. Pływając statkiem zobaczymy jakże ciekawe miejsca wygrzewając się na słoneczku.
Subskrybuj:
Posty (Atom)