poniedziałek, 27 maja 2019

Palmiarnia w Wałbrzychu.

W Wałbrzychu mamy jedną z najstarszych palmiarni w Polsce, znajduje się ona na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa.Wybudowana w latach 1911-1913 z polecenia Henryka XV von Pless. Rośnie tutaj ponad 250 gatunków roślin z całego świata. Ściany palmiarni od wewnątrz pokrywa tuf wulkaniczny z Etny. Przy Palmiarni funkcjonuje kawiarnia i sklep z roślinami, gdzie można egzotyczną roślinę kupić. 

Palmiarnia w Wałbrzychu.

niedziela, 26 maja 2019

Zamek Książ...Perła Dolnego Śląska.

Perła Dolnego Śląska Zamek Książ w Wałbrzychu.Położony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego na Pogórzu Wałbrzyskim. Znajduje się on na Szlaku Zamków Piastowskich. Po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu jest trzecim, co do wielkości w Polsce.W roku 2018 zamek znalazł się na liście "7 cudów Polski" na 100-lecie Niepodległości Polski. 


Zamek Książ.

Zamek Książ

Ogrody w stylu francuskim Zamek Książ.

sobota, 25 maja 2019

Blisko granicy.... Berlin.

Niedaleko granicy polsko-niemieckiej mamy stolicę Niemiec -Berlin. Historia tu odcisnęła też swoje piętno- Mur Berliński, Check Point czy Pomnik Holokastu. Ostatniego z nich, autor pozwala na interpretację każdemu z nas chodząc po labiryncie samemu. Myśli są różne zwątpienie, zagubienie przeplatają się z chęcią wyjścia. Ale interpretację, tak jak autor pozostawię każdemu z nas.

Berlin Pomnik Holokaustu.

Równie przejmujące jest miejsce Check Point, gdzie to miejsce, dokładnie ludzie stojący w mundurach w budce, decydowali o tym, kto może przejść, a kto nie. 



Miasto tętni życiem, ale też można zafundować sobie chwilę spokoju delektując się kawą na powietrzu, czy siedząc na trawie.







poniedziałek, 20 maja 2019

Wilno...Zarzecze z własną konstytucją.

W Wilnie na prawym brzegu Wilejki jest dzielnica Zarzecze po litewsku Užupis. Zabytkowa dzielnica, wyjątkowo urokliwa, przed wojną zamieszkiwana przez dużą społeczność żydowską, później miejsce bohemy artystycznej i ludzi z  marginesu społecznego.Nazywane także wileńskim Montmartre. W latach 1934-1936 mieszkali tu Konstanty Ildefons i Natalia Gałczyńscy, tu urodziła się ich córka Kira Gałczyńska. Swoje dzieciństwo spędził tu Bernard Ładysz śpiewak operowy, przy ulicy Zarzecznej 25 znajduje się Dom Laskarysów, gdzie mieszkał malarz Ferdynand Ruszczyc.
Konstytucja Zarzecza w Wilnie.

Zarzecze.







 

niedziela, 19 maja 2019

Troki...Tyszkiewiczowie.

Troki dawna stolica Litwy. Leżą na Pojezierzu Wileńskim, na półwyspie między jeziorami Galve, Tataryszki, Łuka i Giełusz. Było to miasto królewskie Wielkiego Księstwa Litewskiego, miejsce sejmików ziemskich powiatu trockiego. Zaledwie 28 kilometrów dzieli je od obecnej stolicy  Litwy Wilna. Zaś naprzeciwko Zamku w Trokach widnieje biały budynek w Wace Trockiej Pałac Tyszkiewiczów, po litewsku Trakų Vokės grafų Tiškevičių rūmai. Należał on do rodziny Tyszkiewiczów. Od Ludwika Dąbrowskiego w latach 40 XIX wieku kupił ją hrabia Józef Tyszkiewicz herbu Leliwa, marszałek szlachty powiatu oszmiańskiego, właściciel Wołożyna i Połągi. Dwór wówczas był drewniany. W 1844 roku odziedziczył jego syn hrabia Jan Witold Emanuel Tyszkiewicz, marszałek powiatu wileńskiego.On postanowił zbudować nową siedzibę. Obiekt zbudowano według projektu architekta Leandra Marconiego . Wzniósł on rezydencję wzorowaną na Pałacu w warszawskich Łazienkach. Ostatni właściciel, Jan Michał Tyszkiewicz, był osobą powszechnie szanowaną, posłem do Sejmu II Rzeczypospolitej, zginął 31 maja 1939 r. w katastrofie lotniczej, wracając do domu z rekolekcji w Międzyrzecu Podlaskim. Został pochowany w Wace Trockiej, przy kaplicy w rodzinnym majątku. Po wybuchu wojny hrabina Anna Tyszkiewiczowa wraz z trójką dzieci: Izabelą, Zygmuntem i Anną uciekła do Anglii, gdzie w 1983 roku zmarła w Brighton.
Woka Trocka Rezydencja Tyszkiewiczów. W oddali Zamek w Trokach.


 Po zakończeniu II wojny światowej majątek w Wace Trockiej po litewsku Trakų Vokė przemienił się w  kołchoz. W 1970 roku  litewski Instytut Konserwacji Zabytków utworzył restaurację w pałacu. Po jej zakończeniu zajęła go filia Litewskiego Naukowo-Badawczego Instytutu Rolnictwa, który na początku lat 90- tych XX wieku się wyprowadził i tak opuszczona stała do 2005 roku.  Najwyższe władze Litwy przekazały ją Związkowi Szlachty Litewskiej, który urządził w jej wnętrzach Centrum Kultury Dworskiej.W 2014 roku pałac został przekazany  samorządowi miasta Wilna, który podjął decyzję o przekazaniu pałacu w Wace Trockiej w zarządzanie Instytucji Pożytku Publicznego "Trakų Vokės dvaro sodyba". 

Woka Trocka Rezydencja Tyszkiewiczów.


 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1680190415349301&set=a.1286570014711345&type=3&theater


sobota, 18 maja 2019

Literacko....Grodno- Eliza Orzeszkowa.




Flaga Białorusi.
Miasto niedaleko granicy polskiej -Grodno. Miejsce  banicji Elizy Orzeszkowej, która zmuszona zamknąć księgarnię w Wilnie dostała nakaz wyjazdu do tego miasta nad Niemnem. Grodno to miasto urokliwe, gdzie  malownicze krajobrazy nad rzeką Niemen zachęcają na spacer nad rzeką. W centrum są knajpki, gdzie rozbrzmiewa muzyka i można posmakować białoruską kuchnię, zaś w centrum handlowym Korona można zrobić zakupy-sok z brzozy, mydło czy z nabiał, którego z Białorusi nie można wywozić.  







Katedra Franciszka Ksawerego.
Śmietniki na Białorusi.



Rzeka Niemen.

Muzeum Elizy Orzeszkowej.

Centrum Handlowe Korona w Grodnie.



piątek, 17 maja 2019



Białoruś  Kanał Augustowski.


Chcę bardzo podziękować,że czytacie bloga i interesuje Was to, co zobaczyłam. Pierwszy tysiąc czytelników za nami.

poniedziałek, 13 maja 2019

Po oliwkę... do Baru.

Mamy Bar...trzeba tylko pojechać do Czarnogóry. Za czasów rzymskich tu była osada Antibarum nazwana z powodu swojego położenia naprzeciw miasta Bari. W XVI wieku Bar został podbity przez Turków, którzy zbudowali tu twierdzę, którą Czarnogórcy odzyskali dopiero w 1878 roku. W roku 1979 wskutek trzęsięnia ziemi stara część miasta została opuszczona.Od kilku lat trwają powolne prace mające na celu podniesienie Starego Baru z gruzów. Obecnie w Starym Barze znajduje się jedno z najlepiej zachowanych miast warownych, którego powstanie datuje się na VI w.  Istnieje też dobrze zachowany turecki akwedukt, doprowadzający wodę do miasta z pobliskich gór. Najstarsze zabytki znalezione tu datują się z czasów rzymskich. Niedaleko Starego Baru, na terenie miejscowości Mitrovica stoi najstarsze w Europie drzewo oliwne mające ponad 2000 lat- „Stara Maslina” – w dowolnym tłumaczeniu „stara oliwka”. Można je fotografować za 1 euro płacąc za wstęp. Słynny dąb w Polsce Bartek ma 700 lat...


Bar Czarnogóra
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1820207348014273&set=a.1286570014711345&type=3&theater

niedziela, 12 maja 2019

UNESCO -Kanion Tary.

W Czarnogórze mamy najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary. Jak niebezpieczny, tak piękny. W Górach Dynarskich płynie przez  78 kilometry, turkusowa rzeka Tara, wąską i głęboką doliną. Na świecie owy kanion plasuje się na trzecim miejscu po Kanionie Cotahuasi i Colca w Peru i Wielkim Kanionie Kolorado w USA. Głębokość kanionu to 1300 metrów. Takie wymiary kaniony dają mu możliwości organizowania pasjonujących spływów rafting. Park Narodowy Tara i Park Narodowy Durmitor dopełniają atrakcyjność kanionu.

Droga Kanionem rzeki Tara.
Droga Kanionem rzeki Tara.

Droga Kanionem rzeki Tara.

 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1820207348014273&set=a.1286570014711345&type=3&theater



poniedziałek, 6 maja 2019

Czarnogóra-Monastyr Moraca.

Jadąc kanionem z Podgoricy przy drodze mamy ciekawą budowlę Monastyr Moraca. Jest  nim męski klasztor  położony w górach nad rzeką Moraca. Cerkiew należy do  szkoły raszkańskiej, która nawiązuje swym stylem do architektury wczesnobizantyńskiej  z V-VII wieku, jak i bizantyńskiej z wieków XI- XII. Przeplatają się tu motywy zarówno bizantyńskie jak i romańskie.Wnętrze cerkwi jest z XV i XVI wieku, jedynie malowidła w kaplicy świetego Eliasza pochodzą z okresu budowy świątyni. Najsłynniejszy fragment ukazuje proroka Eliasza karmionego przez gawrony-kopia fresku znajduje się przy wejściu do nawy, po lewej stronie.
Klasztor Moraca w Czarnogórze.

niedziela, 5 maja 2019

UNESCO-Plitwickie Jeziora.

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to lista cennych zabytków, cudów natury, które warto otoczyć szczególną opieką, żeby przetrwały dla przyszłych pokoleń. Na tej liście są jeziora, które zobaczycie jadąc do Chorwacji. Plitwickie Jeziora -szesnaście jezior krasowych połączonych licznymi wodospadami, dzielą się one na dwa zespoły połączone kaskadowo-górne i dolne jeziora. Do Górnych jezior należą-Proscansko jezero, Ciginovac, Okruglijak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak.Jezioro Kozjak jest największym ze wszystkich jezior: ma powierzchnię 80 hektarów o głębokości 49,5 metrów. W skład Dolnych Jezior wchodzą:Milanowic, Gavanovac, Kaluderovac i Novakovica Brod. Potok Piltvica, dopływający do powierzchni otaczającej Plitwickie Jeziora w rejon najniższego z jezior, spada w głąb doliny wysokim na 78 m Wielkim Wodospadem po chorwacku Velikij slap. Jest to największy wodospad Chorwacji.

Plitwickie jeziora.

Vielkij Slap-wodospad.

Plitwickie jeziora.